Czym wyróżnia się bardzo dobry obóz językowy dla dzieci i młodzieży?

Pasja do nauczania języków obcych – klucz do sukcesu

Sukces w nauce języka obcego bardzo często zależy od tego, jakich nauczycieli spotkamy na swojej drodze. Miłość do języka, wiedza, charyzma, potrafią rozpalić entuzjazm uczniów. Tacy nauczyciele sprawiają, że uczniowie wierzą we własne możliwości. Motywacja i zaangażowanie pedagogów są nieocenione – przy ich wsparciu nauka staje się przyjemnością.

Dlatego wybierając wakacyjny obóz językowy dla swojego dziecka, koniecznie sprawdź opinie o kadrze szkoły językowej czy instytucji, która go organizuje.

Sprawdź również program obozu: czy nauka języka jest powiązana z różnymi aktywnościami, np. wycieczkami, programami artystycznymi i sportowymi? Czy dzieci będą siedziały w ławkach, jak w szkole, czy raczej będą uczestniczyć w grach i projektach? Czy będą motywowane do komunikowania się podczas nich np. w języku angielskim?

Przeglądając informacje o obozie zwróć uwagę na różnorodność materiałów i metod nauczania języka (np. audio, video, gry słowne, karaoke).

Przeczytaj opinie uczestników na temat obozu – będzie w nich widać, jak organizatorzy dbają o atmosferę oraz indywidualne potrzeby dzieci i młodzieży. Pamiętajmy, że gdy dzieci czują się swobodnie oraz są zaciekawione wspólnymi działaniami, uczą się błyskawicznie!

Native speakerzy – prawdziwe zanurzenie w języku

Na obozie językowym z prawdziwego zdarzenia oprócz pedagogów posługujących się rodzimym językiem uczestników, powinni być też native speakerzy. To klucz do prawdziwego zanurzenia w języku! Jeśli chodzi o język angielski, warto sprawdzić, czy pochodzą oni z Wielkiej Brytanii. Często się zdarza, że deklarowani przez organizatora native speakerzy nie pochodzą z Wysp Brytyjskich, ale z kraju będącego dawną kolonią brytyjską. To może się wiązać z nieco innym akcentem oraz doświadczeniami kulturowymi i społecznymi opiekuna, niż dzieci chciałyby poznać.

Dobrze jest też zapytać, na jakiej zasadzie są wybierani native speakerzy do opieki nad dziećmi. Byłoby dobrze, gdyby były to interesujące, otwarte osoby, z bogatą osobowością i doświadczeniem życiowym.

Na bardzo dobrych obozach językowych, native speakerzy to ludzie, których misją jest uczenie ich rodzimego języka, dzielenie się ich kulturą i życiowym doświadczeniem. Zazwyczaj na co dzień pracują w zupełnie innym charakterze, np. w korporacjach, firmach, instytucjach związanych z kulturą. Przyjeżdżają np. do Polski w ramach swojego urlopu, by realizować swoje marzenie o dzieleniu się z innymi tym, co umieją i czego doświadczyli.

Wyobraź sobie, jak wspaniale jest prowadzić rozmowy z ciekawymi ludźmi z innego kraju – to nie tylko nauka słówek, ale także odkrywanie kultury, tradycji i realiów życia w danym kraju z pierwszej ręki. Dzięki tym relacjom dzieci poszerzają swoje horyzonty oraz łatwiej i naturalniej rozwijają umiejętności językowe.

Uczą się m. in. idiomów, zwrotów potocznych oraz lokalnych akcentów, które nadają językowi unikalny charakter.

Często też zdarza się, że uczestnicy utrzymują kontakt z native speakerami przez długi czas po obozie, kontynuując używanie języka obcego w autentycznych sytuacjach.

Porada od Vitas School: Wybierając obóz językowy zapytaj organizatora, czy prowadzi zajęcia według metodologii Montessori. My pracujemy zgodnie z nią, zarówno w szkole językowej, jak i podczas obozów. Dzieci uczą się dzięki niej wspierania innych, komunikowania potrzeb i współpracy. Zawsze też zapraszamy na wyjazdy bardzo ciekawych pasjonatów z Wielkiej Brytanii, którzy zarażają dzieci nie tylko miłością do języka angielskiego, ale też dzielą się swoimi zainteresowaniami.

Dobre otoczenie i przyjazna atmosfera – podstawa wypoczynku i efektywnej nauki

Lokalizacja obozu to bardzo ważna sprawa. Zdarza się, że organizatorzy chcąc zaoszczędzić, lokują obozy językowe w miejscach o niskim standardzie. Zdarzają się też obozy, na których jedzenie nie jest smaczne i różnorodne. To duży błąd, ponieważ takie okoliczności mogą spowodować, że wyjazd stanie się dla dziecka koszmarem. A powinien być przecież przygodą, którą będzie wspominać cały rok!

Dlatego zawsze polecamy sprawdzać opinie o miejscu, w którym będzie odbywać się letni obóz językowy, zwracając szczególną uwagę na standard, czystość, jakość jedzenia, ogrodzenie, bliskość natury.

Przyjazna atmosfera to również warunek konieczny, by dziecko rozwinęło umiejętności językowe i społeczne oraz wróciło z wyjazdu zadowolone. I tu kluczową rolę odgrywają pedagodzy z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi – to oni potrafią reagować empatycznie oraz tworzyć przyjazne środowisko, w którym każdy czuje się swobodnie i zmotywowany do działania.

Gdy opiekunowie dbają o integrację grupy, między uczestnikami budują się silne więzi. W takiej atmosferze pojawia się burza pomysłów i entuzjazmu do wspólnej zabawy i nauki.

Sprawdźmy również, czy organizatorzy przygotowują w ramach obozu interaktywne warsztaty czy gry edukacyjne. Pamiętajmy, że wyjazd na obóz językowy powinien być dla dziecka okazją do przeżycia niesamowitych przygód wśród innych dzieci, wypoczynkiem, impulsem do wszechstronnego rozwoju i okazją do uczenia się języka w o wiele bardziej naturalny sposób, niż jest to możliwe na co dzień w szkole.

Warto również podpytać, czy cenny czas na obozie nie jest trwoniony na wielogodzinne wyprawy do pobliskiego sklepu. Rodzice inwestują niemałe pieniądze w wyjazd dzieci, dlatego dzieci powinny mieć dużo atrakcji i ciągły kontakt z językiem. Nawet podczas spokojniejszych wieczorów powinny być umiejętnie zachęcane do komunikacji w języku obcym.

Wspólne projekty – rozwijanie umiejętności w praktyce

Na bardzo dobrych obozach językowych przyjęło się, że dzieci wykonują przez cały obóz jakieś wspólne zadanie, którego efekt będzie zaprezentowany na jego końcu. To może być przygotowanie gry, występu, filmu, zorganizowane wspólnego wydarzenia itp.

Podczas tego wspólnego projektu dzieci pracują pod okiem pedagogów i cały czas są motywowane do komunikacji w języku obcym. Zazwyczaj są tak zagłębione w pracę, że nie zauważają kiedy oswajają się z językiem i zapamiętują nowe zwroty.

Kiedy dzieci pracują razem, każde z nich odkrywa swoje talenty i wnosi coś unikalnego do zespołu.

Wspólne działania budują silne relacje. A każdy projekt to nowa przygoda, która może przynieść niespodziewane rezultaty i wiele radości!

Porada od Vitas School: Na naszych wakacyjnych obozach językowych dla dzieci i młodzieży uczestnicy tworzą wspólnie projekt. Ponieważ większość dzieci jeździ z nami co roku, w każdym sezonie jest to coś innego – nakręcenie i zmontowanie filmu z wakacji, organizacja olimpiady sportowej, czy wielka obozowa gra w przedsiębiorczość. I to wszystko w języku angielskim!

Wybierając wypoczynek zorganizowany dla dziecka koniecznie sprawdź, czy oferuje podobny standard.

Podsumowanie: Dlaczego warto wybrać bardzo dobry obóz językowy dla swojego dziecka?

Naszym zdaniem wybierając obóz językowy dla dzieci warto postawić na jakość. Ważne, żeby dziecko było bezpieczne, dobrze zaopiekowanie, przeżyło wspaniałe przygody, nawiązało przyjaźnie, wypoczęło i w pełni skorzystało z unikatowej możliwości zanurzenia się w języku obcym.

Aby tak się stało, muszą być spełnione wyżej wymienione warunki. Zdecydujmy tak, by była to dobra inwestycja w naukę i wypoczynek. Niech to będzie dobry czas dla naszych dzieci!

zadaj pytanie · zadaj pytanie ·